ARAÇ KIŞ BAKIMI NASIL YAPILIR ? Oto Kış Bakımı Fiyatları Nedir ?

 

arac_bakimi

ARAÇLARIN KIŞ MEVSİMİNE HAZIRLANMASI

Kış mevsimi,günlerin erken karardığı,havaların soğuk olduğu, sis, kar yağışından sonra buz tutması, yağmur ve rüzgar gibi etkenlerin trafiği olumsuz yönden etkileyen tabiat şartlarının görüldüğü bir mevsimdir.

Bu nedenler ile Araçların kış mevsimine hazırlanması,hem trafik güvenliği,hem insan sağlığı,rahat mutlu ve ekonomik bir şekilde araç kullanması bakımından önemli  tedbirlerdir.

Kış mevsiminde yaşam koşulları kar yağışına ve soğut havaya bağlı olarak zorlaşmaktadır. Bu koşulların zorlaşması karayollarında trafiği de doğrudan olumsuz yönden etkilemektedir. Kış mevsiminde trafik akışında tehlike riskinin daha çok artığı görülmektedir. Kışın karayollarında trafiğin sağlıklı olarak kullanılması sürücülerin önceden alabileceği tedbirlere, uygulayacağı kurallara bağlıdır. Bu neden ile sürücüler kış mevsimine araçların bakımlarını önceden yaparak hazırlıklı girmelidirler.Kış mevsimine araçların bakımını yaparak girmek yaşanabilecek zorlukları ve tehlikeleri iyileştirmek demektir.

ARAÇLARIN KIŞA HAZIRLANMASI

Kış mevsiminde hava ve yol koşulları farklı olacağından aracın kış koşullarına hazırlı olmalıdır. Araç da yapılacak hazırlıklar şunlardır;

1-  Motor Soğutma Suyuna Antifriz Konulması: Kışın aşırı soğuktan dolayı motor soğutma suyu donarak silindir bloğunun çatlamasına ve çeşitli arızalara neden olmaktadır.Bu gibi arızaları önlemek için motor soğutma suyun donmaması sağlamak için bulunulan yerin en düşük ısı derecesine göre belirli oranlarda motor soğutma suya Antifriz konulmalıdır.

2-  Motorun Kışlık Konumuna Göre Testinin Yapılması: Motor havalarda çalışması etkileneceğinden rölanti devresinde stop eder.Bunu önlemek için yeni rölanti devresi ayarı yapılmalı ve jikle devreleri gözden geçirilmeli ve ayarları yapılmalıdır.

3-  Dizel Motorlarda Kızdırma Bujileri Kontrol Edilmelidir:Dizel motorlarda bulunan kızdırma bujileri kontrolü yapılarak gereğinde değiştirilmelidir.Kızdırma bujileri ilk çalıştırmalarda iki dakikadan fazla çalıştırılmamalıdır.Gereğinden fazla çalıştırılsa bujiler yanar.

4-  Hava Filtresi Kışlık Konuma Alınmalıdır: Hava filtresi kışlık konuma getirilerek motorun daha verimli çalışması için motor civarında ısınmış  havanın içeri alınması sağlanarak motorun çabuk ve verimli çalışmasını sağlamış olunur.

5- Lastik Hava Basınçları Ayarlanması: Dışarıdaki havanın ısısından dolayı lastik hava basınçları etkileneceğinden hava basınçları ayarlanmalıdır.Lastiklerin genel durumları ve diş derinlikleri bakımından iyi ve güvenilir halde olmalıdır.Karlı ve buzlu yollarda sürtünme katsayısı azaldığı için kaymalar olacağından bu olumsuzluğu önlemek için araçlara kar tipi lastikler takılmalıdır.Araçların yolda giderken kayması patinaj yapması bir enerji kayıplarıdır. Bu durum kazalara neden olabilir.Bu neden ile araçlara kar lastikleri takmak faydalıdır.Kar tipi lastik kullanmıyorsak,karlı ve buzlu yollarda normal lastiklere patinaj zinciri takarak trafiğe çıkmalıyız.İyi bir sürüş ve frenleme yapabilmek için lastik havalarının ve yüzeylerinin mutlaka kontrol edilmelidir.

20151222172357_28-10-2014

Özellikle “Kabak Lastikler” yağışlı havalarda direksiyon hakimiyetini zorlaştırır ve kazalara neden olmaktadır. Kabak lastiklerinizi değiştiriniz.Lastiklerin tamamını değiştirebilirsiniz. Lastikleri iki ön veya iki arka olarak değiştiriniz. Tek olarak asla araçlarda lastik değişimi yapmayınız.Lastiklerin dış desenlerinin ayni olmasına dikkat edeniz.Lastik aşınmalarına dikkat ediniz lastikler ayni derece aşınmalıdır. Farklı lastik aşınmaları araç kullanımını zorlaştırır kazalara neden olur.

Araç fren sistemini kontrol ediniz.Fren hidrolik yağının seviyesini,fren pedal ayarlarını kontrol ediniz.Herhangi bir olumsuzluk var ise hemen bakım servisinde ayarlar yapılmalıdır.

7-Araçlarda uygun patinaj zinciri, kazma, kürek, takoz, refrektör, çekme halatı, tuz ve patinaj zinciri bulundurulmalıdır.

8- Kalorifer tesisatı gözden geçirilerek kontrol edilmelidir.

9-Kış aylarında araçlarda elektrik sarfiyatı artar. Akü yoğunluğunun ayarı yapılmalıdır. Kışın akü donmaması için tam şarj edilmelidir. Marj ve şarj Dinamosu kontrolleri yapılmalıdır. Akünün kutup başları ve asit oranları  kontrol edilmelidir. Akü kutup başlarına gres veya vazelin yağı sürülmelidir. Uzun zaman park halindeki araçlar dört beş günde bir on beş  yirmi dakika çalıştırılmalıdır. Akü aktif tutulmalıdır.

10-Yakıt filtresi ve karbüratör kontrollü yapılmalıdır. Yakıt filtresine girecek  Su donarak aracın çalışması zorlaşır.Karbüratörün içerisinde bulunan toz ve Tortu araç da yakıt sarfiyatını artırır. Bunu önlemek için karbüratör temizliği yapılmalıdır.Temiz yakıt kullanılmalıdır.

11-Çok soğuk havalarda aracın el frenini çekili unutmayınız.Aracınızı  vitese takarak çok soğuk havalar da el freni yerine tekerleklerin inişte ön kısmına, meyil çıkışlı yerlerde tekerleklerin arka kısmına takozlama  yapılmalıdır. El freni buz tutmuş ise sıcak su veya saç kurutma makinesi ile sıcak hava verilerek buz çözülür. Araç ileri ve geri itmelerle fren normal  duruma getirilir.

12- Araçların kapıları ve kapı kilitlerinin donmasını önlemek için kapı fitillerine ve kapı kilitlerine ince bir kat vazelin yağı sürülerek donma tehlikesi önlenir.

Aracın camlarında buzlanmayı önlemek için yağlı emisünyonlar camlara sürülmelidir. Cam silecekleri  düzgün ve kuvvetli şekilde çalışır durumda olmalıdır. Aracın ısıtma ve havalandırma sistemleri iyi kontrol edilmelidir.

Mevsim itibarı ile camlar kapalı olacağından bir zehirlenme durumu olmaması için aracın içerisine eksoz gazı girmemesine dikkat etmelidir.

13- Araçların kaportası ve alt sac aksamları paslanmaya karşı ziftlenmelidir.

14- Far ışıkları kontrol edilmelidir.Işıkların şiddeti ve ayarları yapılmalıdır.

15-Karlı ve buzlu yollarda ani sert frenleme yapılmamalıdır. Kar tabakasının üzeride seyir ederken frenleme ihtiyaç duyulmayacak bir hız seçilerek gidilmelidir. Eğer karlı ve buzlu yollarda durmak gerekiyor ise önceden mesafe tespit edilerek fren pedalı yavaş yavaş pompalanarak hız azaltılmalı durma işlemi sağlıklı sağlanmalıdır. Kesinlikle ani ve sert frenleme yapılmamalıdır. Ani sert frenlemede araç kontrolden çıkar direksiyon hakimiyeti sağlanmaz araç kızak gibi kayarak kazalara neden olmaktadır.

İnsanlar zorunlu olmadıkları takdir de  karlı ve buzlu havalarda özel araçları ile karayollarını kullanmamalıdırlar. Bu durumlarda kitle taşıma araçlarını kullanmaları daha doğru olacaktır.

ANIL OTO SERVİS olarak, Herkese sağlıklı trafikler dileriz.

Otomobil kış bakım fiyatları araçlara göre değişkenlik göstermektedir.
Bu nedenle bizimle lütfen iletişime geçiniz ve Oto Kış Bakım Fiyat teklifimizi size sunalım.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

You may use these HTML tags and attributes:

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>