Araçlarda Motor Yağı Ne Zaman Değiştirilmelidir? Değiştirilmezse Neler Olur?

Araçlarda Motor Yağı Ne Zaman Değiştirilmelidir? Değiştirilmezse Neler Olur?

motor-yagi-degisimi-yazi-ici

Araçlarda motorun düzgün ve standart performansında çalışabilmesi ve aracın motorunda sorun çıkmaması için motor yağı hayati bir önem taşımaktadır. Bu nedenle belli periyotlarla motor yağının ve filtresinin değişmesi motorun sağlığı ve verimli çalışabilmesi için oldukça önemlidir.

Eski model araçlarda 5000 km’de bir yapılması tavsiye edilen motor yağı değişimlerinin yeni model araçlarda 8000 ile 10.000 km’de bir değiştirilmesi tavsiye edilmektedir.

Motor yağı değiştirilirken araç üreticisinin belirttiği yağ cinsini kullanmak ve yine araç üreticisinin belirlediği periyotlarla bu değişimlerin yapılması gereklidir. Motor yağı seçerken araç üreticisinin belirlediği özelliklere uygun yağ kullanılması aracın performansını ve motorun daha verimli çalışmasını sağlayacaktır. Araç için gerekli olan araç yağ tipleri aracın kullanım kılavuzunda mevcuttur.

Aracın motor yağı değiştirilmediğinde ise bir takım sorunlar kendini göstermeye başlar. Aracın yağlama, koruma, temizleme, soğutma ve sızdırmazlık olmak üzere 5 ana görevi bulunur ve bir süre sonra yağın eskimesi nedeniyle motor yağı bu görevleri yerine getirememeye başlar.

Motor yağı, metallere zarar vermeden pistonların silindir içinde rahat bir şekilde hareket etmelerini sağlar ve aracın motor yağı eksilir ya da eskirse piston hareketleri sırasında sürtünme ve dolayısıyla ısı artacağı için motorun içindeki metal parçalar birbirine kaynamaya ve yapışmaya başlar.

Motor yağı belirlenen periyotlarla değişmediğinde yağ kalınlaşır ve kalınlaşan yağ yıprandırıcı bir hal alarak motorun yıpranmasına neden olur.

Yağ değişimiyle ilgili bilinen bir takım yanlış bilgiler de bulunmaktadır. Az motor yağı iyi olmadığı gibi çok yağ da motor için faydalı değildir. Çok yağ kullanıldığında artan direnç nedeniyle motorda aşırı ısı meydana gelecektir ve fazla ısı da yağın ömrünün kısalmasına neden olabilir. Silindirlere de çok miktarda yağ sıçraması sonucu, aşırı yağ yanmasına neden olur.

Bütün motor yağları da sanılanın aksine aynı değildir. Her yağın farklı bir katkı maddesi, fiziksel özelliği ve kimyasal yapısı bulunmaktadır. Bu nedenle de her araç tipine ve motor gücüne göre farklı yağların kullanılması gerekmektedir.

Çekmeköy bölgesi ve Ümraniye çevresinde kapsamlı olarak ücretsiz Sentetik ve Madeni yağ değişim hizmetimiz mevcuttur. Müşterilerimizin istekleri doğrultusunda; Petrol ofisi motor yağı, Castrol Magnatec Motor yağı, Mobil Motor yağı, Elf Motor yağı, Shell Motor Yağı, BP Visco Motor yağı, Mobil Delvac Motor yağı ve değişiklik isteyen müşterilerimiz içinde Performans Motor yağları mevcuttur. Tüm bu yağların değişimi tarafımızca yapılmakta olup, kesinlikle yağ değişimi ücreti alınmamaktadır.

ANIL OTO SERVİS
Acil Gsm: (0537) 426 66 44
Acil Gsm : (0533) 437 58 55

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

You may use these HTML tags and attributes:

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>